У Харкові триває скандальне будівництво біля "Гіганта". Фото: "Стройобзор"
Будівництво на вулиці Григорія Сковороди, поруч із пам’яткою архітектури місцевого значення "Гуртожиток Гігант", триває попри виявлені порушення законодавства.
Про це повідомляє "Стройобзор".
Нещодавно Департамент культури і туризму Харківської ОВА зафіксував порушення законодавства під час будівництва на вулиці Григорія Сковороди. Власнику об’єкта направлено офіційний припис, матеріали направлені до обласної прокуратури.
Та попри це будівництво не зупиняється.
"Потім забудовник введе в експлуатацію цю будівлю через суд, звичайно давши хабар. Цей випадок демонструє повну неспроможність міської влади та правоохоронних органів", - пише "Стройобзор".
Під час перевірки, проведеної 16 січня 2024 року, фахівці Департаменту виявили порушення Закону України "Про охорону культурної спадщини", зокрема:
За результатами перевірки 31 січня 2025 року Департамент культури і туризму ХОВА направив власнику об’єкта припис щодо порушень. Також матеріали передані до Харківської обласної прокуратури для подальшого реагування.
Йдеться про капітальну забудову закладу громадського харчування. Власниками проекту є родина Балаян, яка керує харківським гастропабом "Zori". Вони придбали цю земельну ділянку ще до повномасштабного вторгнення, а тепер відновили будівництво. У 2024 році вони також відкрили ще один заклад "Zori" у США.
Будівництво біля "Гіганта" викликало обурення в архітектурній спільноті та серед представників НТУ "ХПІ". За словами Дмитра Булаха, керівника "ХАЦ" та депутата міськради, новий заклад може повністю закрити історичну будівлю висотою 25 метрів, що спотворить архітектурний ансамбль.
Ділянка біля "Гіганта" спочатку перебувала в оренді Нателли Одарюк, дружини екскерівника МНС. У 2011 році вона отримала право на викуп землі, а у 2019-му продала її Анжелі Андрян, після чого забудову розпочала сім’я Балаян.
Проєкт будівництва ресторану розробило ТОВ "Пропроект". Співвласниця компанії Елла Амельянчик у 2012 році була засуджена за отримання неправомірної вигоди, а її партнер Віталій Жовтяк мав проблеми з архітектурною діяльністю, що призвело до призупинення його сертифіката кошторисника.
Архітекторка-реставраторка Катерина Кублицька наголошує, що забудова порушує закон та загрожує пам’ятці архітектури. Вона ставить під сумнів подальше збереження історичних об’єктів у Харкові.
Минулої суботи відбулася акція протесту проти будівництва ресторану біля гуртожитку "Гігант".
Організаторами події виступили "Харківський антикорупційний центр", медіа "Люк" та архітектурна спільнота міста.
Читай всі новини Харкова в Facebook і підписуйся на нас в Instagram і Viber.