За 200 мільйонів гривень: росіяни знищили новозбудований ліцей під Харковом.
Росіяни знищили відбудований за 200 мільйонів ліцей у Старому Салтівці Харківської області. Тепер тут хочуть будувати укриття за 145 мільйонів гривень.
Про це стало відомо із системи публічних закупівель ProZorro, пише Харківський антикорупційний центр.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Через шість днів після масованої атаки російських безпілотників на Старосалтівський ліцей відділ освіти, молоді та спорту Старосалтівської селищної ради оголосив тендер на будівництво захисної споруди на його території. На це готові витратити 145,3 мільйонів гривень.
Аукціон запланований на 28 квітня, а завершити будівництво планується до кінця 2025 року.
Ліцей відбудували після деокупації частини Харківщини, причому його зробили без укриття лише з підвальним приміщенням. І це в ліцеї, розташованому за 18 кілометрів від українсько-російського кордону! Ще під час ремонту у 2023 році замовили проект на нове будівництво захисної споруди цивільного захисту на території того ж ліцею. Його за 1,9 мільйона гривень виконало НП Паллада. У документах проектантів зазначено, що укриття на території ліцею у Старому Салтові розраховано щонайбільше на 425 осіб. Хоча наведена у розрахунках кількість учнів та персоналу значно менша: учні 1-2 класу – 51 особа, учні 3-4 класу – 71 людина, учні 5-9 класу – 42 особи, учні 10-12 класу – 59 осіб, персонал – 56 осіб.
За документами, захисну споруду цивільного захисту збудують із залізобетонних конструкцій, туди мають провести внутрішнє водопостачання та каналізацію, електропостачання, опалення та вентиляцію, мережі зв'язку, два ліфтові підйомники та системи пожежної сигналізації.
Тендер оголосили увечері 11 квітня. А в ніч проти 6 квітня п'ять російських безпілотників атакували ліцей, роботи в якому завершили наприкінці 2024 року. Один із ударних "шахедів" залетів у клас і вибухнув. Відбудова ліцею коштувала 205 мільйонів гривень, із цієї суми вже встигли сплатити 148 мільйонів гривень на рахунки підрядника, ТОВ "Слобожанська будівельна компанія "Саргон". Також було витрачено кошти на проектні роботи, технічний та авторський нагляд".
Нагадаємо, за даними Харківської обласної прокуратури, під час атаки безпілотників було частково пошкоджено фасад, покрівлю, коридори та класи ліцею. Також було зруйновано споруду для видачі гуманітарної допомоги, розташовану поряд. Пожежа, зокрема, знищила парти, що зберігалися там.
У щодобовому звіті начальника ХОВА Олега Синєгубова взагалі не було згадки про прямі влучення російських "шахедів" по будівлі ліцею.
Старосалтівський ліцей ремонтували у 2023-2024 роках. Він був значно пошкоджений ще 2022 року, коли росіяни намагалися наступати з Вовчанська.
Нагадаємо, відстань від кордону з РФ до селища Старий Салтів (Чугуївський район) становить лише 17-18 кілометрів, відстань до Харкова – 45 кілометрів. На той момент у ліцеї онлайн навчалося близько 700 дітей, фізично у Старому Салтові не було навіть 100 дітей.
Коли відновлення почалося, в офіційній відповіді Харківська обласна військова адміністрація повідомила ХАЦ, що відновлення ліцею у Старому Салтові ініціювала місцева влада.
"Відновлення викликано необхідністю подальшої можливості створення достатніх умов для запуску освітнього простору та надання освітніх послуг учням у кількості 780 осіб (у разі потреби кількість може бути збільшена до 980 осіб) виходячи із безпекової ситуації в регіоні. Також зазначений заклад освіти є опорним закладом для Старосалтівської громади, який після покращення безпекової ситуації у Харківській області забезпечить відновлення освітнього процесу саме у цій громаді. Крім того, станом на сьогодні приміщення ліцею будуть використовуватися для надання можливості педагогам проведення онлайн-занять, для роботи з дітьми громади (індивідуальні консультації), для надання психологічної допомоги всім учасникам освітнього процесу, організації роботи з соціальними педагогами, представниками служби у справах дітей, ДСНС, проведення заходів з національно-патріотичного виховання”, – писала ХОВА.
Тоді зазначалося, що частина мешканців повернулася до громади у 2022-2023 роках, у школі дистанційно навчаються близько тисячі дітей. Але все це прораховувалось до повторного російського наступу на півночі Харківщини у травні 2024 року.
ХАЦ також писав раніше, що ціни на матеріали та обладнання під час ремонту Старосалтівського ліцею було завищено в рази.
У лютому 2024 року ХАЦ поспілкувався із головою Старосалтівської громади Антоном Палеєм, який таким чином пояснив необхідність відновлення:
"Якщо не відновлювати такі заклади, як навчання та охорону здоров’я, то можна забувати про ці території зовсім. Ніхто не побажає там жити, неможливе життя без закладів освіти та охорони здоров’я. Держава правильно все робить в цьому питання, люди бачать, що держава розраховує на ці території. Щодо вартості – я не можу це коментувати, не я проєктував, не я тендерив. Це єдина школа, яка залишається на всю громаду. У Шестаковому школа зруйнована. Ми залишаємо цей ліцей як опорний в громаді, зараз там онлайн навчається трішки менше ніж 700 дітей. Немає сенсу відбудовувати житло і не відбудовувати освітні заклади. Школа не пошкоджена – вона практично зруйнована”.
Вже після обстрілу ліцею у квітні 2025-го голова Старосалтівської громади Антон Палей у коментарі ІА KHARKIV Today повідомив, що ліцей тепер законсервують. Спочатку рівень його руйнувань визначать експерти. Відновлювати його тепер точно не будуть. Нині у Старому Салтові мешкає близько 120 дітей шкільного віку.
Читай всі новини Харкова в Facebook і підписуйся на нас в Instagram і Viber.