У Харкові розпочали лазерне сканування будівлі Держпрому. Фото: Ольга Клейтман/facebook.com
Геодезисти харківської компанії розпочали лазерне сканування Держпрому. Фахівці хочуть створити тривимірну модель будівлі, щоб мати креслення для її відновлення. Початкових креслень, як виявилось, в Україні немає.
Про початок робіт у Facebook повідомила архітектор Ольга Клейтман. Вона була ініціатором цієї роботи та оголосила про збір коштів на неї.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
"Є тільки креслення, зроблені в 2002 році за допомогою ручної рулетки! А вже є два прильоти, то що ж ми зволікаємо?" - закликає вона.
За добу було зібрано 55 тисяч гривень, у зборі взяли участь не лише харків'яни, а й кияни. Ідею також підтримали архітектурна спільнота України, а також спільнота архітектурних фотографів.
За словами Ольги Клейтман, креслень Держпрому, якими його будували, в Україні немає – вони в Москві. Спроба вимірювання Держпрому ручною рулеткою не дає необхідної точності.
"Робилося це так: мірялося щось внизу, а потім по фото це вибудувалося вручну. І якщо, не дай Боже, сьогодні чи завтра у Держпром знову щось прилетить, то все що в нас є – це такі от креслення, які кресленнями не можна назвати. Ми зараз виглядаємо просто як неандертальці. У нас пройшло три роки війни, а в нас не знайшлося часу та бажання, щоб хоча б зафіксували стан своєї головної архітектурної пам’ятки", – розповіла вона Харків Times.
Сканування дозволить швидко та якісно вирішити проблему створення креслень будівлі. На першому етапі, на який зараз відкрито збір коштів, буде проведено повне сканування фасадної частини, створення опорної геодезичної мережі, прив'язування будівлі до Державної системи координат, детальне сканування та фотограмометричну зйомку за допомогою БПЛА. Об'єднання всіх даних дозволить створити цифровий двійник Держпрому та візуальну 3Д модель. Сканування триватиме близько півтора місяця. У результаті фахівці отримають так звану "цифрову хмару" точок, які докладно фіксують образ будівлі та можуть зберігатися довічно. При необхідності фахівці можуть перетворити цей масив даних на точні креслення, які потім можуть використовуватися для реставрації та цілей.
"Але цього вже можна очікувати і від ЮНЕСКО. Але цей перший етап, коли потрібно зафіксувати, необхідно зробити якнайшвидше. Адже ми щодня ризикуємо, що чогось може не стати за цей час", – каже архітектор.
Читайте також: Архітектурний ансамбль площі Свободи можуть внести до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
Наразі фахівці хочуть зібрати 500 тисяч гривень на сканування Держпрому.
Нагадаємо, 28 жовтня близько 21:00 російська авіабомба вдарила по Держпрому. Вночі 8 листопада дві російські авіабомби знов вдарили центром Харкова – поряд із метро «Наукова» та площею Свободи. У Держпромі вилетіло скло у багатьох вікнах, що дивляться на площу Свободи.
Комітет ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей ухвалив рішення про організацію місії "спеціального моніторингу", харківського Держпрому, пошкодженого в результаті російського обстрілу.
Читай всі новини Харкова в Facebook і підписуйся на нас в Instagram і Viber.