Як і хто тепер встановлюватиме інвалідність у Харківській області після ліквідації МСЕК

Як і хто тепер встановлюватиме інвалідність після ліквідації МСЕК.

Як і хто тепер встановлюватиме інвалідність після ліквідації МСЕК.

Події
06 грудня 2024 17:33

Нинішнім медико-соціальним експертним комісіям залишилося жити кілька тижнів. 27 грудня 2024 року вони мають передати справи всіх своїх пацієнтів до лікарень, які тепер займатимуться встановленням чи підтвердженням інвалідності.

Про особливості перехідного періоду та функціонування нової установи йшлося під час брифінгу в офіційному медіацентрі Харківської обласної військової адміністрації.

Останні оперативні новини Харкова в нашому Telegram-каналі.

З 1 січня 2025 року на заміну МСЕК в Україні буде впроваджено нову систему встановлення чи підтвердження інвалідності або, медичною мовою, - "оцінки повсякденного функціонування особистості".

В обладміністрації кажуть, що нова система зробить цей процес більш простим та доступним для людей. Вона передбачає цифровізацію процедур, боротьбу з корупцією та створення спеціального центру з оскарження рішень. Для тих, хто вже має безстроковий статус, нічого не зміниться, а для інших термін повторного огляду буде продовжено на півроку.

Що зміниться

Замість паперового процесу буде введено електронну систему, яка має запрацювати з 1 січня. Але якщо технічно до цієї дати не встигнуть, на пацієнті це не позначиться, кажуть у ХОВА. Справи розглядатимуть у паперовому вигляді у порядку черговості, а потім переноситимуть в електронний формат. Зрештою, система повністю перейде в електронний вигляд. Направлення, документи, довідки, протоколи та інші дії фіксуватимуться в електронній системі. Це мінімізує корупційні зловживання та дозволить відстежити всі етапи розгляду справи.

"Важливо, що всі ваші права, виплати та пільги зберігаються", – розповіла заступник начальника Харківської ОВА Олена Логвінова.

Згідно з постановою Кабміну на заміну застарілої моделі МСЕК, вводиться нова система оцінювання. Її проводитимуть лікарі-практики у складі експертних команд у тих медустановах, на базі яких вони будуть створені. На території Харківської області для цього буде задіяно 18 закладів. На базі кожної медустанови працюватиме щонайменше дві експертні команди.

За інформацією Логвінової, в експертних командах працюватимуть лікарі-практики зі стажем роботи не менше року.

"Ми всі розуміємо, що лікарі, які працювали в МСЕКу, лікарі, які вже давно не практикують", - пояснила вона.

Читайте також: У Харківській МСЕК вже на 13 лікарів заведено кримінальні провадження — ХОВА

Як розповіли у ХОВА, з 1 січня не потрібно буде проходити звичну лікарську консультаційну комісію – ВКК. Лікар відразу направлятиме зібраний пакет документів на розгляд експертної команди в медустанову, яку вибрали пацієнт разом з лікарем.

По всій Україні будуть 200 закладів охорони здоров'я, де базуватимуться експертні команди лікарів у Харківській області, нагадаємо - 18.

Електронні скерування на додаткові обстеження, якщо вони будуть потрібні, вже формуватимуть експертні команди.

"Якщо не буде потреби, то більш ніж один раз на додаткові обстеження пацієнта не надсилатимуть", - каже заступник голови ХОВА.

Хто і як встановлюватиме інвалідність

Склад експертних команд не буде постійним. Для кожної справи кожного пацієнта буде формуватися свій склад експертної команди.

Регулюватиме розгляд справ модератор чи адміністратор у кожній лікарні. Він приймає рішення, яким чином оглядатиметься пацієнт: очно, заочно або з виїздом експертної команди додому до пацієнта.

"Перевага - заочне обстеження. Тільки коли необхідні додаткові обстеження, у експертної команди виникли питання - тоді пацієнт буде викликатись", - кажуть у ХОВА.

Усі нинішні структурні підрозділи МСЕК рівномірно будуть розподілені за кластерними та надкластерними закладами охорони здоров'я для зручності пацієнта – за територіальною та спеціалізованою ознакою. Тобто основні захворювання розглядатимуться у багатопрофільних медустановах. Спеціалізовані, наприклад онкологія або психіатрія, - система, за можливості, направлятиме до спеціалізованих закладів охорони здоров'я. У цих лікарнях можна буде пройти і додаткові обстеження.

Система визначає найближчий доступний час оцінювання справи, і ні адміністратор, ні лікарі експертної команди не знатимуть, на який час і яку команду потрапить ту чи іншу справу. Індивідуальні дані лікарів та пацієнта будуть приховані до моменту оцінювання, наголошують у ХОВА.

"Ніхто з колишніх голів нині діючих МСЕК відповідно до постанови, а в майбутньому – відповідно до закону, не можуть приєднатися до експертних команд", - сказала Логвінова.

У майбутньому буде створено центр для оскарження рішень. У цьому центрі також будуть оцінювати та моніторити якість роботи експертних команд. Такі центри складатимуться із лікарів різних закладів охорони здоров'я. Процес також буде повністю цифровизований.

Встановлену довічну інвалідність підтверджувати більше не доведеться. Інвалідність у таких випадках може бути переглянута лише за бажанням пацієнта або за рішенням суду.

"Усі поточні зміни, які зараз відбуваються, поки що не стосуються дітей. Цей процес теж змінюватиметься, але поки що інвалідність для дітей встановлюється на підставі висновків лікарсько-консультаційної комісії в медустанові", - попередила Логвінова.

Фінансування експертних команд відбуватиметься через Національну службу здоров'я України. Вся довідкова інформація та статистичні дані про лікарів, що входять до експертних команд, відображатимуться на аналітичних панелях та дашбордах.

Чи потрібно підтверджувати чинні довідки МСЕК?

За словами Логвінової, статус інвалідності, встановлений раніше МСЕК, діє, всі документи зберігаються, тому підтвердження відбувається у стандартному режимі.

Хто не зміг пройти медогляд протягом 2022-2024 років, встановлено термін його проходження:

  • чоловікам 2-ї та 3-ї груп інвалідності – до 1 листопада 2025 року,
  • рештою до 1 квітня 2026 року.

Винятки – ті, хто проживає на території ведення бойових дій чи окупованих територіях.

На час перехідного періоду, доки впроваджується реформа, термін повторного огляду може бути продовжено на півроку. Так, якщо повторний огляд призначено на березень 2025 року, його можна пройти аж до червня. Якщо ж ви хочете прийти дата в дату - вам прийде повідомлення про місце огляду.

"Якщо ваші документи вже в МСЕК і дату огляду призначено на 2025 рік, у цю дату і буде розглянута ваша справа. Просто пацієнтові повідомлять нове місце такого оцінювання", - кажуть у ХОВА.

При цьому знов пакет документів збирати не треба – нові експертні команди розглядатимуть уже існуючі.

Як відбувається реорганізація у Харківській області

У Харківській області 28 листопада 2024 року рішенням сесії облради роботу МСЕК було припинено шляхом приєднання до обласної клінічної лікарні.

У триденний термін – до 3 грудня 2024 року голова ліквідаційної комісії мала зареєструвати у держреєстратора рішення про ліквідацію МСЕК та розпочати процес реорганізації. За словами директора Департаменту охорони здоров'я ХОВА Тетяни Деменко, цей процес може тривати від 3 до 6 місяців.

На сьогоднішній день до обласної МСЕК входять 26 підрозділів. Згідно з постановою всі відділення МСЕК переходять до кластерних та надкластерних лікарень. У Харківській області будуть задіяти 18 установ, до яких перейдуть кожен із цих МСЕК за територіальним та спеціалізованим принципом.

Списки цих лікарень вже затверджено.

Перелік лікарень у Харківській області, де буде створено експертні команди:

  • Обласний центр онкології,
  • Обласний фтизіопульмонологічний центр,
  • Центр психічного здоров'я на базі психіатричної лікарні №3,
  • Обласний кардіологічний центр,
  • Обласна травматологічна лікарня,
  • Харківська міська лікарня №17,
  • Харківська міська лікарня №25,
  • Харківська міська лікарня №18,
  • Міська лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім.
  • Обласна клінічна лікарня,
  • Берестинська центральна лікарня,
  • Лозівське територіальне медичне об'єднання,
  • Балаклійська центральна лікарня,
  • Чугуївська центральна лікарня,
  • Мерефянська центральна лікарня,
  • Дергачівська центральна лікарня,
  • Зміївська центральна лікарня.

У кластерних лікарнях до 31 грудня 2024 року будуть створені експертні команди, складено графік їх роботи, введено електронну систему.

Чим зараз займається МСЕК

Поки триває процедура ліквідації, обласна МСЕК офіційно продовжує працювати до 27 грудня 2024 року. З 27 грудня вона припиняє свою роботу, і розпочинається процедура передачі документів у паперовому та електронному вигляді від кожного МСЕК до кластерної чи надкластерної медустанови, а також до їхнього архіву, кажуть у ХОВА.

"До 27 грудня включно МСЕК працює у штатному режимі, вони приймають документи. Насамперед, будуть розглянуті справи військовослужбовців, осіб, які вперше звернулися за інвалідністю та перебувають на лікарняному, особи, які перебувають у тяжкому стані через функціональні порушення, та особи, яким необхідно провести огляд будинку", - сказала Тетяна Деменко.

Водночас, харків'яни кажуть, що МСЕК у Харкові вже не видає документи та повертає вже прийняті.

У Департаменті охорони здоров'я ХОВА прокоментували Vgorode цю ситуацію так:

"Відповідно до Постанови КМУ від 15 листопада 2024 р. №1338 медико-соціальні експертні комісії продовжують приймати документи до 27.12.2024. Починаючи з 27 грудня і до 31 грудня 2024 року включно медико-соціальні експертні комісії вже не приступають до розгляду направлень -консультаційних комісій для проведення медико-соціальної експертизи, отриманих після зазначеної дати. Повноваження, права та обов'язки медико-соціальних експертних комісій з проведення медико-соціальної експертизи припиняються 31 грудня 2024 року. яких призначено після 1 січня 2025 року або ще не було призначено – мають бути передані до 25 грудня 2024 року до відповідної установи охорони здоров'я".

За словами Деменко, вже є перелік пацієнтів, справи яких будуть розглянуті після 1 січня 2025 року. У черзі на оцінювання з 1 січня – 550 справ.

Нинішніх працівників МСЕК, які виявлять бажання та підходитимуть за віком, у ХОВА обіцяють працевлаштувати.

"На сьогоднішній день МСЕК налічує 157 працівників. З них 60 – пенсійного віку. Штатний розпис обласної лікарні ще не сформований, це наступний крок реорганізації, але співбесіда проводиться з кожним працівником МСЕК і кожен із них буде працевлаштований. Ми маємо навіть багато заявок на цих лікарів не лише від обласної лікарні, а й від інших лікарень, у яких будуть створені експертні команди. І вони мають на це право. Але я хочу наголосити, що голови МСЕК кожного з цих 26 відділень не мають права брати участь у експертних командах. Вони можуть працювати тільки лікарями, що лікують", - розповіла Деменко.

Проте, за словами Логвінової, швидше за все, нинішніх працівників МСЕК не буде включено до експертних команд. Це пояснюється тим, що є рекомендація включати в такі команди лікарів, що лікують, тобто мають практику мінімум рік. А нинішні члени МСЕК - лікарі, які вже давно не практикують.

"Ті лікарні, які запрошують зараз цих працівників, хочуть їх бачити просто у штаті, не у складі експертної команди. Також не прийматимуться до експертних команд ті члени МСЕК, на яких заведено кримінальні справи", - каже віце-губернатор.

У той же час Міністерству охорони здоров'я належить ще ухвалити низку постанов, які мають відрегулювати роботу нової системи.

Читай всі новини Харкова в Facebook і підписуйся на нас в Instagram і Viber.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах