Що таке валюта простими словами та яке відношення до неї має Біткоїн.
Що таке валюта простими словами та яке відношення до неї має Біткоїн
Події
19 квiтня 10:07
Що таке валюта простими словами та яке відношення до неї має Біткоїн. Фото: depositphotos.com/[email protected]

У світі існує безліч валют, ті якими ми користуємося щодня, ті про які ми чули або існують в інших країнах світу та ті, які з’явилися нещодавно і починають активно впроваджуватися у наше повсякденне життя. До популярних валют, на кшталт доларів та євро, які в активному вжитку в Україні ще не так давно додався й біткоїн, який сьогодні набирає шалених обертів на економічному рівні. Тому Vgorode розповідає що таке валюта, звідки взявся Біткоїн і чи можна їм розрахуватися як звичайними грошима в магазинах.

Валюта

Сучасна валюта.
Сучасна валюта. Фото: minfin.com.ua

Визначення поняття

Валюта – це певна грошова одиниця, що використовується для  визначення вартості того чи іншого товару. У свою чергу поняття «валюта» має три значення:

 • Національна валюта – грошова одиниця певної країни (українська гривня, американський долар, російський рубль тощо);
 • Іноземна валюта – це грошові знаки іноземних держав, які використовуються для міжнародних грошових розрахунках;
 • Міжнародна (регіональна) валюта – це спеціальні права запозичення (СПЗ) та євро.

Історичні відомості про походження валюти та цікаві факти

Уявимо таку ситуацію, ми загадковим способом перемістилися у давні часи, де немає ані звичних паперових грошей, ані монет, а тим бач відсутні пластикові банківські картки, а придбати щось хочеться. Лише що ми маємо – це знаряддя праці, виготовлені власноруч та мисливські трофеї у вигляді хутра з звірів. Проходячи повз місцевий ринок до ока приглядається саморобний перстень, який нам звісно ж закортіло прикупити, у такому разі на поміч приходить бартер, чому б не обміняти хутра чи наші знаряддя праці або дорогоцінні копалини на дану прикрасу. Саме так і відбувалося, адже люди не мали інших способів оплати за товар. Тобто був присутній лише бартер, коли один товар можна було обміняти на інший, а валютною одиницею виступав певний предмет певної цінності. Однак з плином часу завдяки своїм фізичним властивостям найбільш вживаним загальним еквівалентом вартості стають благородні метали: золото та срібло. Згодом вони набирають форми монет.

Перша Лідійська монета.
Перша Лідійська монета. Фото: wikipedia.org

Якщо звернутися до історичних та літературних джерел, то можна пригадати історію давньогрецького історика та географа Геродота, де він вказує, що вперше валютою у формі металевої монети почали розраховуватися лідійці. Тоді у стародавній державі Лідії, що знаходилася на заході Малої Азії на зміну бартеру прийшла фізична валюта. За деякими дослідженнями сучасних вчених відомо, що ці перші монети були виготовлені з рідкісного мінералу – електруму і мали золото-срібний сплав. Дата випуску була приблизно 650-600 рік до н.е. З того часу почалося швидке розповсюдження монет і насамперед це пов’язано з тим, що таку валюту найчастіше вона була круглої форми зручно було як використовувати, так і зберігати, адже монети займали досить мало місця у порівнянні з тим же хутром або важкою сокирою.

Перша китайська паперова купюра.
Перша китайська паперова купюра. Фото: wikipedia.org

А ось щодо паперових аналогів, то вони виникли набагато пізніше. Паперові гроші вперше використали в Китаї за часів династії Сун. Одна з версій їх виникнення – китайським купцям стало не зручно переводити великі суми за цінний товар у монетах, тому вони вирішують позбутися металевої валюти. Ще до появи паперу китайці намагалися прибрати монети та замінити оленячою шкірою. Шматки шкіри мали спеціальні знаки та печатку, що надавало їм вигляд грошової одиниці, а не просто вид матеріалу. Ці банкноти, відомі під назвою «jiaozi»(Цзяоцзи), які стали доповненням до вже існуючих монет.

Економіст та філософ Австрійської школи Людвіг фон Мізес наголосив, що залишиться тільки один товар, який стане одиницею обміну:

«Неминуче виникає тенденція до того, що з низки товарів, що використовуються як засоби обміну, один за одним відкидатимуться менш ходові, поки, нарешті, не залишиться тільки один товар, який повсюдно використовуватиметься як засіб обміну, тобто грошей», – Людвіг фон Мізес про виникнення грошової одиниці.

Цікаво, що наймолодшою валютою вважають євро. Після створення Євросоюзу за рішенням конгресу впровадили єдину валюту, яку можна буде використовувати у ринкових відносинах між країнами, що входять в союз європейських держав. А ось долар є національною валютою в 27 країнах світу. Адже не всі країни мають свою валюту, зокрема колишні колонії в яких в обороті ходять гроші іншої держави. Не менш цікавим фактом й є те, що аби було зручно розрізняти номінал монети відомий фізик та математик Ісаак Ньютон уперше запропонував робити на них насічки. До речі про номінал, чим вище він у купюри, тим довше вона живе. Пов'язано це з тим, що великі валюти менше ходять в обігу, ніж дрібні. А за різними лабораторними дослідженнями гроші є великим розсадником мікробів, так як вони проходять через велику кількість рук.

Українська гривня

Сучасна гривня.
Сучасна гривня. Фото: minfin.com.ua

Історія виникнення та цікаві факти про українську гривню

Гривня. Та сама грошова одиниця без якої зараз нікуди. Але давайте поринемо в історію і з’ясуємо як вона виникла. Умовно це можна розподілити на два короткі етапи. Перший умовний етап зародження української гривні розпочався після відновлення української національної державності 1917 року, саме тоді з'явилась необхідність випустити власні гроші.

100 гривень УНР, 1918.
100 гривень УНР, 1918. Фото: wikipedia.org

19 грудня 1917 року Українська Центральна Рада ухвалює випуск перших кредитних білетів вартістю 100 карбованців, які були надруковані в одній з українських друкарень Києва і з'явилися в обігу вже 24 грудня того ж року. Це були перші паперові Гроші, на яких було поміщено зображення державного герба України – тризуба і написи українською мовою. Цікаво що купюри ста карбованців мали ще написи польською, єврейською та російською мовами.

Уже з 1 березня 1918 року Законом Української Народної Республіки  грошовою одиницею становиться гривня, тоді вона дорівнювала 1/2 карбованця і ділилася на 100 шагів. В обігу перебували грошові знаки вартістю 10, 25, 50, 100, 250, 1000 карбованців, а також 2, 5, 100, 500, 1000 і 2000 гривень. Зазначимо, що гривні всіх номіналів, крім 5 гривень були надруковані у Берліні, 5 гривень випускались у Станіславі (сучасний Івано-Франківськ). Також купюри друкувались у Києві, Кам'янці Подільському та в інших містах.  

Другий умовний етап можна приурочити коли Україна стала незалежною державою. Саме на цьому моменті розпочалося формування сучасної гривні, яка зараз є основною грошовою одиницею у країні. У 1991 році коли було проголошено Незалежність України було взято курс на запровадження в обіг власної грошової одиниці – гривні, яку було введено вже у вересні 1996 року і використовується до нині.

Цікаво, що у дизайні символу гривні (₴) чітко видніється літера «г» (перша літера назви валюти), а дві паралельні лінії символізують стабільність валюти та її потенціал на економічному ринку України. Перша банкнота номіналом 200 гривень з’явилася лише через 5 років (у 2001 році). Саме купюру з таким номіналом найчастіше використовують при розрахунках. А ось із 2006-го року українці почали використовувати банкноти номіналом 500 гривень, а 2019 – 1 000 гривень. У банкнот є власний стандарт зносостійкості – це 4 000 подвійних згинань. Зазвичай для перевірки якості паперу використовують спеціальний пристрій, який автоматично згинає та розгинає зразок. Одне таке випробовування в автоматичному режимі займає близько 45 хвилин, цікаво скільки б пішло часу якщо б людина це робила вручну, якщо врахувати деякі людські та технічні фактори, то при середньому темпі і повному згинанні могло б піти купу часу. Напевно кожен помічав, що купюри з меншим номіналом мають більш зношений вигляд, це є результат активного обігу і найчастішим використанням. А ось 1000 гривень завжди мають новенький вигляд, не мов їх тільки-но випустили з друкарського верстату. Зазначимо, що сьогодні ми користуємося вже четвертим поколінням гривні, яке відрізняється дизайном і посиленим комплексом захисних елементів. Також є цікавим те, що історія української валюти тісно пов’язана з часами Київської Русі, тоді «гривною» називали стародавню нашийну прикрасу.

Гривня в сучасний час

Сьогодні гривня є основною і всім звичною валютою в Україні, паралельно в обігу перебувають монети номіналом 10, 50 копійок, 1, 2, 5, 10 гривень і банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 гривень. З 1 липня 2018 року Національний банк України припинив випуск монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. З 1 жовтня 2019 року монети в 1, 2 та 5 копійок перестали бути законним платіжним засобом в Україні, з 1 жовтня 2020 року монети у 25 копійок також втратили статус платіжного засобу. Протягом 2018-2020 років були введені в обіг монети номіналами 1, 2, 5 і 10 гривень, які поступово замінять банкноти відповідних номіналів. Після завершення впорядкування номінального ряду монет і банкнот гривні в обігу перебуватимуть монети номіналом 10, 50 копійок, 1, 2, 5, 10 гривень та банкноти номіналом 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 гривень.

Яким був курс долара до гривні

Якщо порівнювати курс долару до гривні, від початку коли гривня офіційно була введена у постійний обіг до сьогодення, то за даними аналітичного порталу Слово і Діло можна зрозуміти, що в 1996-му середньорічний курс долара був лише 1,83 гривні, в 1997-му – 1,86 грн. У 1998 році долар подорожчав до 2,45 грн, а в 1999-му – до 4,13 грн.

Курс долара в Україні.
Курс долара в Україні. Фото: slovoidilo.ua

Можемо спостерігати деяку стабільність із незначним підвищенням. Також цю стабільність можна спостерігати й протягом наступних 8 років, починаючи з 2000 року. Мінімальне значення в цей період становило 5,05 грн у 2006-2007 роках, а максимальне – 5,44 грн в 2000-му.

Відчутно курс долара виріс в 2009 році – до 7,79 грн. У 2010-му середньорічний курс склав 7,94 грн за долар, в 2011-му – 7,97 грн за долар, в 2012-2013-му – 7,99 грн за долар.

Різкий стрибок курсу України пережила в 2014-2015 роках. У 2014-му гривня ослабла до 11,89 за долар, а в 2015-му – до 21,84 за долар. Середньорічний курс долара продовжував зростати до: 2016 рік – 25,55 грн, 2017 рік – 26,6 грн, 2018 рік – 27,2 грн. У 2019 гривня зміцнилася до 25,85 за долар. Середньорічний курс в 2020-му становив 26,96 грн за долар, в 2021 році – 27,7 грн за долар.

Курс долару до гривні протягом 2022-2024 років.
Курс долару до гривні протягом 2022-2024 років. Скріншот: bank.gov.ua

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, курс долара дещо зріс. Це насамперед було пов’язано із проблемами в економіці України та наслідками, які принесла війна. До середини липня 2022 року курс долару тримався в районі 29-30 гривень, і лише з 21 липня 2022 року  стрімко піднявся до 36.5 гривень і такий курс протримався аж до вересня 2023 року. Потім був незначний спад до 36.4, був навіть момент коли 1 долар дорівнював 36 гривень. Уже на початку січня 2024 року долар знов підскочив до позначки в 37 гривень і почав зростати. За даними Національного Банку України станом на 18 квітня 2024 року курс долару складає 39,5 гривень.

Нові цифрові валюти

Цифрова валюта – Біткоїн.
Цифрова валюта – Біткоїн. Фото: depositphotos.com/AY_PHOTO

Біткоїн, його особливості та цікаві факти

Кожен із нас міг хоча б раз чути про Біткоїн – найпопулярнішу криптовалюту в усьому світі, яка працює в інтернеті. Дуже часто ми можемо це чути в соціальних мережах від блогерів, які тривалий час вивчали цю тематику і можуть поділитися своїми знаннями зі своєю аудиторією. Але що ж це за така валюта і в чому її особливості давайте розбиратися.

Криптовалюта – це своєрідна грошова одиниця, яку ми не можемо фізично взяти в руки та порахувати. Натомість вона існує тільки в мережі інтернет, назвемо це уявною одиницею, яка сформована за допомогою математичних обчислень. Аби було легше зрозуміти що таке криптовалюта звернемось до нашої багатої уяви і подумки намалюємо такий сюжет:

Ми потрапляємо у цифровий світ, де замість грошей є магічні камінчики у віртуальному кошику. Ці камінчики і є криптовалюта! У цьому вигаданому світі гроші пересуваються як їм заманеться, вони вільні, без посередників. І якщо вам треба щось придбати, то достатньо спрямувати свій камінчик напряму у віртуальний гаманець тому, з ким бажаєте укласти торгову угоду. Наче все просто, тож тепер коли ми розібралися що таке крипта(скорочено від криптовалюта) можемо переходити до конкретної валюти такого типу, а саме до бітка(скорочено від біткоїн)

Біткоїн – це цифрові гроші, які дозволяють здійснювати безпечні однорангові транзакції в Інтернеті, незалежні від будь-якого центрального банку, зокрема примх тих осіб, які приймають рішення, а також правової системи. Варто зазначити, що біткоїн не є компанією і не орієнтований на отримання прибутку.

Анонімна особа, яка пов’язана з біткоїном.
Анонімна особа, яка пов’язана з біткоїном. Фото: згенеровано ШІ

Тепер до історії зародження біткоїна. У 2008 році анонімна людина з псевдонімом Сатоші Накамото публікує концепцію майбутнього Біткоїна в інформаційному документі вайтпейпері, такий документ зазвичай видається компанією або іншою організацією для просування, на приклад різного товару чи послуг. І вже потім після концепції перша криптовалюта випускається 3 січня 2009 року. На даний момент так і не вдалося розкрити анонімну особу або навіть осіб, адже під одним псевдонімом може скриватися ціла компанія з персоналом розробників. Біткоїн був створений на противагу корумпованій банківській системі, яка у 2008 році викликала світову фінансову кризу.

Концепція біткоїна виявилася надзвичайно простою: кожна транзакція, пов’язана з біткоїнами, відстежується в блокчейні, який схожий на банківську книгу або журнал коштів клієнтів, які надходять і виходять з банку. Якщо сказати простими словами, то блокчейн це щось типу великого записника, в який всі операції, що ми виконуємо з даною валютою записуються і зберігаються для подальшої взаємодії. На відміну від банківської книги, блокчейн біткоїна розподіляється по всій мережі, тобто у блокчейні немає конкретної людини, яка б могла контролювати цей процес. У цьому випадку система керується багатьма незалежними учасниками.

Якщо казати про особливості біткоїна, то він має низку своїх особливостей, які не притаманні звичайній фізичній валюті:

 • Усе прозоро. Адже умовна книга із записами доступна кожному. Тобто кожен власник може переглядати, які операції були здійснені від початку придбання крипти до сьогоднішнього часу.
 • Повна анонімність. Усі транзакції кожного користувача мають вигляд лише набору цифр та букв.
 • Швидкісні перекази. Усі перекази даної валюти здійснюються миттєво, але слід бути уважним, адже після проведення оплати вже не можна буде скасувати операцію.

Як ми вже вище з’ясували, криптовалюта не має фізичною форми і ми не можемо її покласти у свій звичайний гаманець чи кишеню, це лише кодові записи в базі даних.  Проте були спроби зробити фізичну модель біткоїна, але він мав вигляд сувенірною монети з символом біткоїна, хоч і мав певну цінність. Його вартість виготовлення напряму залежала від металів, які вибере собі власник. Тому в середньому вартість фізичного біткоїна знаходиться в діапазоні від десятків доларів до десятків тисяч. Тож основна форма біткоїна – віртуальна. Учасники системи отримують спеціальну адресу та секретний ключ до неї. Це необхідно для того, щоб підписувати свої криптовалютні перекази при операціях на криптобіржі, обміннику та інших сервісах.

Чи може кожен українець придбати біткоїн? В Україні криптовалюта досі не легалізована, але офіційно її й не заборонено. Уже є відповідний закон щодо легалізації крипти, проте потрібне ще внесення змін до податкового кодексу. Поки офіційно не видали дозволу на роботи з цифровими активами, тому їх не можуть купувати та продавати банківські установи. Але для конвертації крипти існує багато інших способів – через приватних осіб, на криптобіржах або в обмінниках.

Чи можна самому намайнити біткоїн? Коли головна криптовалюта ринку тільки з'явилася, для її майнінгу було достатньо двоядерного процесора комп’ютера. Але складність генерації біткоїнів постійно зростає, а винагорода майнерів при цьому стає вдвічі нижчою за кожні 4 роки. Як результат – рентабельність процесу знизилася, що зробило самостійну генерацію BTC невигідною.

Майнінгова ферма.
Майнінгова ферма. Фото: згенеровано ШІ

Вихід був знайдений, він полягав у тому аби підвищити продуктивність видобутку біткоїна треба об’єднати всі комп’ютери із спеціальним «залізом»(внутрішніми компонентами комп’ютера) в одне ціле, саме цей процес призвів до появи цілих майнінгових ферм. До кінця ще невідомо, де розташовуються найбільші у світі майнінгові ферми. Звичайному користувачеві щоб почати видобуток Bitcoin’у треба встановити спеціальне ПЗ(програмне забезпечення) на свій комп'ютер. Звісно чим вища потужність ПК, тим кращий отрмаємо результат від майнінгового процесу. Зазвичай для майнінгу звертають увагу на відеокарту, адже вона більш за все задіюється в процесі видобутку. Але навряд чи це усе буде вигідно, адже ціни на електроенергію та запчастини для топового комп’ютера наразі не малі. У такому випадку ви більше заплатите за електропостачання та зборку ПК, ніж заробите на видобутку крипти.

Крім біткоїна, який на даний момент вважається найпопулярнішою криптовалютою є ще й інші, наприклад: Альткоїни(Ethereum (ETH), (DApps), Litecoin (LTC) тощо; Стейблкоїни(Tether) та сотні інших, які в свою чергу мають певне призначення та особливості.

Цікаво, що Біткоїни не безлімітні, тому буде лише 21 мільйон Біткоїнів. Це пов’язано з тим, що їх не можна надрукувати як наприклад гривні. Їх можна за допомогою програмного забезпечення та потужносте персонального комп’ютера  наймайнити(видобути ­– ред.). До речі, людей, які видобувають біткоїни звуть майнерами. Уже станом на серпень 2022 року було згенеровано більше 90% біткоїнів, зараз цей відсоток продовжує активно зростати. За підрахунками генерального директора EMCD Міхаеля Джерліса останній біткоїн буде здобутий приблизно 8 жовтня 2140 року. Розраховуючись Біткоїном усі транзакції є повністю анонімними, при цьому розмір комісії є мінімальним. Слово «Біткоїн» є транслітерацією з англійської мови. А ось Bitcoin утворився шляхом з'єднання двох слів: bit – мінімальна віртуальна одиниця комп'ютерної пам'яті, coin – монета. Тому при дослівному перекладі виходить – віртуальна монета.

Практичне застосування Біткоїна в повсякденному житті

Наразі біткоїн приймають деякі магазини та навіть кав’ярні у різних містах України. До таких постачальників послуг належать:

 • Мережа автозаправок WOG. Можна розплатитися за пальне та придбати товари на касах.
 • «Техноїжак» – магазин електроніки. При покупці техніки можна замість звичної гривні придбати товар за біткоїн.
 • Мережа магазинів побутової техніки «Фокстрот».
 • Супермаркети VARUS.
 • Аптеки АНЦ (Аптека низьких цін).
 • Київська компанія забудовник «DIM».

Варто враховувати, що на даний час не всі магазини із списку приймають біткоїни у різних містах України. Тому якщо ви захочете розрахуватися біткоїном як основною валютою варто спочатку уточнити на сайті магазину або вже безпосередньо у консультантів на точці оплати товару, чи є наразі така можливість, а ще краще завжди мати готівку в гривні, так ви ніколи не попадете у не зручну ситуацію.

Отже, час підбити підсумки, існують як звичні нам валюти – грошові одиниці, до яких ми звикли та активно використовуємо у повсякденному житті, так і віртуальні, які існують в інтернеті і можуть бути використанні в обмеженому просторі. Але прогрес не стоїть на місці, крипта теж, вона активно набуває обертів і кожен якщо розбереться і захоче може адаптувати її під себе.  

Якщо ж казати про криптовалюту ширше, то насправді ця віртуальна валюта відкриває перед нами нові межі та новий підхід до фінансів, привертаючи увагу як інвесторів, так і тих, хто шукає альтернативу традиційним фіатним валютам. Біткоїн, наприклад, хоча і є досить не стабільним активом, підкреслимо поки, але все більше отримує визнання як засіб зберігання вартості та інвестицій. Але наразі біткоїн не може повністю замінити традиційну валюту(гривню, долар, євро тощо), він може лише бути поряд і використовуватися як аналогічний спосіб розрахунку. Поки що криптовалюта залишається доволі новою штукою, яка існує тільки в інтернеті, хоча хочеться вірити що щось дійсно може круте з цього вийти на стабільному рівні.

Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах