Цікаві ворожіння на Андрія: як дізнатися свою долю. Фото: unsplash.com
30 листопада – День пам’яті Андрія Первозванного. Раніше це свято відзначали 13 грудня, проте у 2023 році Україна перейшла на новоюліанський календар, і тепер святкування відбувається на 13 днів раніше — в останній день листопада.
Це один із 12 апостолів Ісуса Христа, який активно проповідував християнство. Зокрема, він побував у Скіфії, де язичники схопили його й розіп’яли на хресті, який пізніше став відомий як Андріївський. Цей хрест — одна з християнських реліквій, що зберігається в соборі міста Патри в Греції.
Андрія Первозванного вважають покровителем рибалок, моряків і людей, які пов’язані з морем, а також військових і їхніх сімей. Перед його іконою моляться за захист вітчизни. А ще Андрія Первозванного вважають захисником шлюбу і учнів.
30 листопада, у День пам’яті Андрія Первозванного, не можна шити, ткати і прясти. окрім того, цього дня не можна сваритися і лихословити (як, до речі, і будь-якого іншого). І слід обов'язково допомогти тим, хто звертається до за допомогою.
Хоча Андрій – християнський святий, обряди й традиції цього дня сягають ще язичницьких часів. Вважається, що цього дня дівчата можуть дізнатися свою долю: чи доведеться ще рік дівувати, чи вже готуватися стрічати сватів і гуляти весілля.
Кажуть, що у ніч на Андрія сняться віщі сни. Хто прийде уві сні – з тим і на весільний рушничок ставати.
Гадання у ніч на Андрія здавна було подією, на яку дуже чекала молодь, особливо дівчата. Вони вірили, що зможуть дізнатися не тільки ім'я судженого, а й час весілля.
Щоб наворожити образ судженого уві сні потрібно взяти гребінець і покласти його перед сном під подушку зі словами: "Суджений-ряджений, прийди і причеши мене".
У День Андрія відламували гілочку з яблуні і ставили її в ємність з водою. Якщо на Різдво ця гілка ставала зеленою – значить, дівчина цього року заміж вийде.
Кілька цибулин поставити у воду, на кожній із голівок написавши ім'я хлопця. Яка цибулина першою проросте, той і покличе заміж.
Цього дня дівочу долю іноді вирішували, навіть, чоботи. Збираючись разом дівчата роззувалися і переставляли їх по черзі, "міряючи" будинок від столу до порогу. Чий чобіт вийде за поріг, та дівчина першою вийде заміж наступного року.
Кількість горнят має дорівнювати кількості дівчат у компанії. У не прозорі горнята необхідно покласти монети, хліб, перстень, сіль і цукор. Потім кожна учасниця ворожіння повинна навмання вибрати собі ємність. Вміст горнятка тлумачать так: цукор — на радість; сіль — до лиха; монетки — до достатку; хліб — добробут у родині; перстень — весілля.
У ніч із 29 на 30 листопада дівчина ховає під подушку 11 клаптиків паперу з написаними на них десятьма різними чоловічими іменами і одним порожнім. Вранці потрібно дістати один із листочків, на ньому буде вказано ім'я майбутнього чоловіка. Якщо трапився порожній — майбутнє поки залишається таємницею.
У ніч на Андрія дівчина брала коробку із сірниками і, тримаючи її в руках, зосереджувала увагу на запитанні, відповідь на яке ти б хотіла дізнатися. Потім один за одним витягала сірники, примовляючи "збудеться", "не збудеться", або "так", "ні". Останній сірник — відповідь.
Читай всі новини Харкова в Facebook і підписуйся на нас в Instagram і Viber.