Об'єднання військовослужбовців творчих професій "Культурний десант" у 2024 році випустило 26 пісень, написаних бійцями Сил оборони чи ветеранами війни. Зробити це "на нулі" досить складно, але герої змогли це зробити завдяки мобільній студії звукозапису. Одна з пісень, що опинилися в десятці найпопулярніших, – про Харків.
"Ми вирішили створити мобільну студію звукозапису, щоб їздити вздовж лінії фронту й записувати ці пісні. Прямо там, де нашим митцям буде найзручніше. Писати з ними інтерв'ю, записувати їхні історії, спілкуватися про їхню творчість. Допомогти в аранжуванні, в продакшні та випуску їх пісень на широкий загал. Адже це не просто культурні діячі. Це ті самі митці, про яких свого часу Гете сказав: "Лиш той життя і волі гідний, хто б'ється кожен день за них"", - розповідав раніше засновник "Культурного десанту" Коля Серга у ЗМІ, пише УНІАН.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
"Культурний десант" збирає та просуває пісні про героїчний опір українського народу. Протягом минулого року вийшло багато музичних релізів, регулярно виходили пісні та кліпи, над якими працювала вся команда проекту. Авторами та виконавцями більшості пісень є дійові військовослужбовці або ветерани війни.
Для учасників у проекті дуже важливо доносити творчість військовослужбовців до всіх українців. Загалом було записано у професійних студіях 26 пісень. У матеріалі представлені 10 з них, випущених у 2024 році, які набрали найбільше переглядів на YouTube.
"До побачення"
Ця пісня пронизана світлим сумом за побратимами, які продовжують жити доти, доки ми пам'ятаємо про них. Це пісня про цінності людей, поступки яких стали героїчними.
"Збройні сили — це велика родина, і тому втрата кожного побратима відгукується в душі, наче втрата найближчого родича. З цим важко жити. Важко знайти слова, які могли б полегшити цей тягар. Ми лише мовчимо. Хвилина мовчання стає єдиним способом вшанувати загиблих. Але навіть у цьому мовчанні голоси загиблих продовжують лунати у твоїй голові, їхні слова не зникають, а обличчя стоять перед очима. Це залишається з тобою назавжди. Саме так народилася пісня "До побачення" – з потреби знайти зцілення. Для мене вона стала способом прийняти втрати", — каже автор композиції Мирослав Кувалдін.
Кліп створено у співпраці з платформою пам'яті "Меморіал", яка надала фотографії загиблих воїнів.
"Без ЗСУ PZDC"
Цей трек написав Коля Серга. Пісня присвячена українським воїнам: кожному, хто зробив свій вибір на користь захисту рідної землі; хто щодня ризикує життям, знищуючи ворога на передовій.
"Найбрудніша робота за тими завжди, хто її не боїться і йде навпростець", - співає Серга.
"Під бахмутським дощем"
Це історія мужності та волі до перемоги. Присвячується Десантно-штурмовим військам України. Це маніфест українського десантника, покликаний мотивувати себе та своїх побратимів. Попри втому, ці люди продовжують захищати свою країну, спираючись на глибинні цінності — сімʼю та пам’ять про загиблих побратимів. Автори тексту пісні — волонтер Михайло Шелепетень та очільник "Культурного Десанту", капітан ЗСУ Коля Сєрга. Композиція є кавер-версією пісні Дарини Красновецької (Darisha) "Під Вінницьким дощем", яка набула популярності в 2023 році.
"Іран збагачує уран"
Саркастична історія про світ, який впевнено крокує до ядерної війни. Планета вже на межі, але Саша Буль доводить: якщо все летить до дідька, чому ми маємо дивитися на це з сумними обличчями? Хто сказав, що кінець світу не може мати привабливого саундтреку? Автор і виконавець – Олександр Буліч, відомий під сценічним псевдонімом Sasha Boole. У цивільному житті – композитор, співак, письменник. З початком повномасштабного вторгнення вступив до лав Збройних Сил України, проходив службу в 22 окремому стрілецькому батальйоні, пізніше почав співпрацю з "Культурним десантом" та їздив із концертами на передову.
"Як ти там, Харків?"
Це історія про тих, хто залишається вірним собі та своєму місту в найважчі моменти. Пісню, присвячену стійкості харків'ян, створив військовий та музикант Олександр Ремез разом з командою "Культурного Десанту". В кадрі – обличчя Харкова: Сергій Жадан, Юлія "Куба" Сідорова, Гамлет Зіньківський, Дмитро Кабанець та інші.
"Різдво на фронті"
Ця композиція нагадує: війна не знає свят, не знає жалю, не знає відпочинку. Попри виснаження, холод, біль і розлуку, ми не можемо забувати, що завдяки щоденній праці Сил Оборони мільйони українців мають можливість зустрічати свята, жити та плекати віру в краще завтра. Згадайте тих, хто зараз тримає позиції на передовій. Вони віддають усе, борються за кожен мирний день, за кожну мить вашого спокою і свободи. Вони – наша опора, наш захист, наше сьогодення. Музику і текст написав Саша Чемеров, він і виконав цю композицію.
"Сержант".
Це веселе привітання із професійним святом тих, хто входить до складу сержантського корпусу та з честю та зброєю у руках захищає нашу державу.
"Ви — лідери, які надихають, наставники, які направляють, та надійна опора для командирів. Ваші витримка та відданість — це хребет нашого війська. Дякуємо, що наближаєте день нашої перемоги", - каже автор Мирослав Кувалдін.
"Поговоримо"
"Поговорімо" - пісня-звернення військового до цивільних, які втомились від війни. У презентованому анімаційному відео передано контраст між повсякденним життям людей у тилу та реаліями на фронті.
Автор пісні - Валентин Ільчук на псевдо "Буржуй", командир екіпажу операторів FPV-дронів "Група Тора" у складі Патрульної поліції України. Він - ветеран російсько-української війни з 2014 року. В 2022-2024-х роках брав участь у бойових діях на Херсонському, Донецькому та Запорізькому напрямках.
"Сухопутні війська"
Композиція "Сухопутні війська" про юнака, що проходить крізь усі труднощі служби в піхоті й стає справжнім чоловіком. Як би не було важко, але цю надважливу й надважку роботу теж потрібно виконувати. Автор пісні Артур Лаб’як прагне передати думки рядового українського піхотинця. До речі, у 2023 році він пішов у військо, служив у мобільній групі ППО, пізніше приєднався до "Культурного десанту".
"Птахи"
"Птахи" - пісня про втрату друзів. Душі героїв, що назавжди в строю, подібні до птахів, що відлітають за обрій. Наші побратими живі, поки ми про них пам’ятаємо.
У цивільному житті Юрій Іваськевич — оперний співак Запорізької обласної філармонії, професійний вокаліст. Після початку повномасштабного вторгнення долучився до Сил оборони України, був стрільцем і помічником гранатометника у 110 окремій механізованій бригаді імені генерал-хорунжого Марка Безручка, втратив ногу під час бойових дій; згодом долучився до "Культурного десанту".
"Був період, коли я не те що співати, а звуку із себе не міг витягнути. Це тривало понад рік, - згадує Юрій Іваськевич, - і лише після того, як трохи відтанув, то захотів щось заспівати хлопцям. А потім я почув пісню "Птахи". І зрозумів, що я повинен її заспівати. Сподіваюсь, мої хлопці її почують".
"Так заспівати до загиблих побратимів як той, хто прожив це, не зможе жоден актор чи співак без подібного досвіду. Мені здається, що це саме той випадок", - говорить очільник "Культурного десанту" Коля Сєрга.
Довідка Vgorode.
"Культурний десант" - це об'єднання військовослужбовців творчих та креативних професій, які займаються морально-психологічним забезпеченням бійців Сил оборони. Щомісяця мобільні гурти, до складу яких входять музиканти, поети, актори та інші артисти, дають до 200 виступів на різних ділянках фронту, а також у військових шпиталях, реабілітаційних центрах тощо.