20-21 вересня у Харкові відбудеться всеукраїнська прем'єра вистави Євгена Лавренчука "...І всі-всі-всі" Maidan story. Проект присвячений 10-м роковинам Революції Гідності.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
"Майдан для українців – історія про біль і свободу одночасно. Революція Гідності назавжди розділила життя Незалежної України на "до" та "після". Почуття соборності та єдності, енергія дієвості, яка живить наше суспільство досі. Тривожний передзвін дзвонів київського Михайлівського собору, який вже у 2013 році закликав суспільство боротись за правду. Передзвін, відгомін якого, ми чуємо й сьогодні.
"Роздуми над сумною датою – 10-ою річницею Майдану – спонукають нас до переоцінки суспільно-політичних наслідків Євромайдану та його зв’язку з новітніми геополітичними реаліями. Темі Майдану присвячено багато культурних та мистецьких проєктів. Однак ще не було реалізовано подібного кроссекторального проєкту, у якому пов’язані театральне і музичне мистецтво, література, публіцистика та документальний театр", - каже програмний директор KharkivMusicFest Юлія Миколаївська.
За її словами, спектакль "...І всі-всі-всі" (Maidan story) – унікальний приклад такого концептуального поєднання. Проект покликаний зміцнити у свідомості ідею цінності Революції Гідності; закликає до протидії російській відкритій та прихованій пропаганді щодо подій Євромайдану та підтримує культурне життя у прифронтовому Харкові.
Музичну частину вистави складає хорова кантата "Майдан 2014" українського сучасного класика, композитора Валентина Сильвестрова. Твір написаний в пам’ять про Небесну сотню. В 15-и номерах для хору a cappella та солістів композитор втілив власні переживання подій Революції Гідності, а також спостереження за змінами в українському суспільстві цього періоду. "Майдан 2014" є віддзеркаленням тих подій, рефлексією та пророцтвом митця, поглядом геніального композитора у майбутнє. Тому кожна його інтерпретація відображає свій час й формує нову оптику для свого покоління.
Літературну основу вистави складають ескізи п’єси відомого українського письменника, поета, драматурга Олександра Ірванця "І всі, всі, всі про Майдан", а публіцистичну – задокументовані спогади, свідчення, інтерв’ю учасників протестних акцій 2014 року. Це дослідження глибоких екзистенційних процесів, які відбувалися в українському суспільстві під час Революції гідності.
"Політичні події Майдану стали каталізатором, який пробудив в нас нестримний порив до свободи. Ця пасіонарна енергія, на перший погляд, здається несумісною з прозорою музикою Сильвестрова. Однак саме в театрі ці протиріччя та парадокси знаходять гармонію, народжуючи нову, багатогранну реальність", - кажуть організатори.
Автор ідеї, сценарію та режисер проекту – Євген Лавренчук, знакова фігура у сучасній режисурі.
"Ми не хочемо слідувати загальним трендам - ми хочемо їх створювати!" – говорить режисер в одному з інтерв'ю та успішно втілює цей слоган у життя.
Місце прем’єри проєкту обрано не випадково: саме у Харкові розпочався перший Майдан – 19 листопада 2013 року, за два дні до київського: він відбувся на центральній площі міста – площі Свободи. Цей факт і те, що Харків одним з перших дав відсіч російським агресорам й досі мужньо чинить цей опір, – має вкотре донести суспільству проукраїнський настрій містян. А також, завдяки появі на харківській сцені вистави "...І всі-всі-всі" (Maidan story).
Харків наразі є прифронтовим містом, проте навіть під час війни у місті відбуваються резонансні культурні події, серед яких Міжнародний фестиваль класичної музики KharkivMusicFest, виставки, концерти, вистави.
Окрема увага у виставі приділяється декораціям, у яких відбувається дійство. Важливий сценографічний елемент вистави – відтворення мосту на вул. Інститутській у Києві, який виступатиме символом не тільки трагічних подій Майдану, а й символом єднання простору і часі. Не забули творці вистави й ще одного учасника Майдану: глядач побачить його макет над сценою: "Майданівське піаніно", як символ нескореності і мистецтва.
Фонд громади Харкова "Толока", який є організатором фестивалю KharkivMusicFest, втілює цей проєкт за підтримки Українського культурного фонду та в межах Українського АРТ ХАБу "Мистецька Фортеця".
У головних ролях:
- Народний артист України Євген Ніщук
- Римма Зюбіна.
Фестивальний хор KharkivMusicFest (у складі артистів ХНАТОБ/СХІД OPERA, Харківської обласної філармонії та здобувачів Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського).
Диригенти:
- Олексій Фартушко, Тетяна Герасимчук.
Солісти:
- Анастасія Канівська, Катерина Соболєва, Кирило Тищенко, Андрій Панчишко.
Також ролі виконують:
- Крістіна Біла, Вікторія Марус, Артем Любутін, Валерій Ланецький, Олексій Дубінін, Сергій Смеречук, Олексій Гридасов.
Вхід безкоштовний за попередньою реєстрацією
"Обирайте зручний одяг. Цього вечора на публіку чекає незвичайна та революційна атмосфера, тому вечірні сукні і костюми можуть бути незручними та недоречними", - попереджають організатори.
Проект реалізується за фінансової підтримки Українського культурного фонду.