Препарати проти розладу психіки та поведінки, а також проти епілепсії входять до програми "Доступні ліки". Маючи на руках рецепт від лікаря, в аптеці їх можна отримати безкоштовно або з частковою доплатою.
Про це повідомили у Національній службі здоров'я України.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
За даними НСЗУ, 1560 пацієнтів отримали цього року ліки проти розладів психіки та поведінки, епілепсії за програмою "Доступні ліки" у Харківській області. А загалом в Україні 2024 року їх одержали понад 32 тисячі українців.
Такі медикаменти необхідні пацієнтам з: шизофренією, шизотиповими станами та маревневими розладами; розладами настрою (афективними розладами); невротичними станами, пов'язаними зі стресом та соматоформними розладами.
"Українці, які мають епілепсію, розлади психіки та поведінки, можуть отримати лікарські препарати за програмою "Доступні ліки" безоплатно або з частковою доплатою. Наразі до програми реімбурсації входить 65 торгових назв таких препаратів. З них 23 – безоплатні, решта – з часткової доплатою. Потрібно тільки отримати у лікаря електронний рецепт і звернутися з ним до аптеки, що має договір з НСЗУ. Ліки підбираються не за торговельною назвою, а за діючою речовиною", – каже Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України.
До переліку препаратів, які пацієнти можуть отримати за програмою "Доступні ліки", входять медикаменти з такими діючими речовинами:
- Фенобарбітал (Phenobarbital)
- Леветирацетам (Levetiracetam)
- Хлорпромазин (Сhlorpromazine)
- Оланзапін (Olanzapine)
- Кветіапін (Quetiapine)
- Аріпіпразол (Aripiprazole)
- Діазепам (Diazepam)
- Пароксетин (Paroxetine)
- Сертралін (Sertraline)
- Есциталопрам (Escitalopram)
"Отримати ці ліки можна більш ніж у 920 аптеках та аптечних пунктах Харківської області. У 2023 році в Харківській області за програмою "Доступні ліки" препарати цієї категорії отримали 1726 пацієнтів, у 2024-му – 1560", – поінформувала директор Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна.
Щоб отримати препарати проти розладів психіки, поведінки та епілепсії за програмою "Доступні ліки", пацієнту необхідно:
- Звернутися до лікаря-психіатра, який складає план лікування та випише рецепт на препарати за програмою "Доступні ліки". При епілепсії слід звернутися до невролога або психіатра. Лікар випише електронний рецепт. Якщо медичний заклад знаходиться в зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території, можлива виписка з паперового рецепту. За наступними рецептами можна звертатися вже до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Лікар зможе виписати рецепт на основі плану лікування, який раніше склав лікар-фахівець.
- З рецептом – звернутися до аптеки, що має договір із НСЗУ. Дізнатися це можна за наклейкою "Тут є "Доступні ліки"" на фасаді аптеки, або запитавши працівника.
- Аптекар після пред'явлення рецепту пропонує ліки, що містить потрібну діючу речовину і повідомляє, який препарат є безоплатним, а за який потрібна доплата.
Термін дії рецепту становить 30 днів із дня виписки.
Знайти аптеку з "Доступними ліками" допоможе:
Де можна побачити список препаратів програми "Доступні ліки"
Знайти ліки та медичні вироби, що підлягають реімбурсації за програмою "Доступні ліки", можна у наказі Міністерства охорони здоров'я №279 "Про затвердження Переліку лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення станом на 12 лютого 2024 року".
Завантажте файл. У ньому ви знайдете повний перелік ліків або медвиробів, їхня міжнародна назва (тобто назва діючої речовини), торгова назва ліків, найменування виробника, а також суму доплати за кожне дозування – нуль або певна сума.
Перевірити, які препарати входять до програми "Доступні ліки" можна за допомогою:
"До програми "Доступні ліки" включено ліки, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров'я, які використовуються у всьому світі", - уточнили в НСЗУ.