У Харкові перевірили 12 каптажів природних джерел. Показникам епідемічної безпеки не відповідали в усіх джерелах, крім одного. Також у 9 джерелах із 12 були відхилення за санітарно-хімічними показниками.
Про це повідомили у Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
За 9 місяців 2023 року у Харкові та Харківській області за санітарно-хімічними показниками досліджено 1124 проби води з джерел нецентралізованого водопостачання (колодязі та каптажі джерел), з яких 44,0% не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 Гігієнічні вимоги питної води, призначеної споживання людиною».
У досліджених пробах води виявлено перевищення нормативів за показниками загальної жорсткості, каламутності, кольоровості, перманганатної окислюваності, вмісту нітратів, сульфатів, сухого залишку, аміаку, хлоридів.
За мікробіологічними показниками досліджено 1074 проби води з колодязів та каптажів джерел, із них 40,7% проб не відповідали нормативам.
У Харкові досліджено 144 проби води з 12-ти каптажів природних джерел:
- Саржин яр,
- Манжесів яр,
- селище Олешки,
- парк «Юність»,
- «Петренки-1»,
- «Петренки-2»,
- «Петренки-3»,
- «Олексіївська балка»,
- вулиця Мінераловодська, 1,
- вулиця Владислава Зубенка, 25,
- вулиця Бучми (2 каптажі).
Відхилення від гігієнічних нормативів за показниками епідемічної безпеки реєструвалися у воді всіх джерел, крім джерела в Саржиному яру.
За санітарно-хімічними показниками не відповідала нормативним вимогам вода з 3-х каптажів джерел:
- у парку «Юність» (за показником жорсткості та вмісту нітратів),
- селище Олешки (за вмістом нітратів),
- «Петренки – 3» (за показником каламутності).
"Важливо пам’ятати, що вода з природних підземних джерел, як і вода з криниць, всупереч своїм смаковим якостям, є більш небезпечною, ніж водопровідна. Підземні водоносні горизонти, які живлять джерела нецентралізованого водопостачання, не захищені від поверхневих забруднень біологічного та хімічного походження. Тому необхідно завжди кип’ятити воду з будь-яких колодязів та джерел", - попереджають у лабцентрі.
За даними спеціалістів. для Харківського регіону характерний високий вміст нітратів у воді шахтних та трубчастих колодязів. У 37,6% досліджених проб колодязної води вміст нітратів перевищував гранично допустиму концентрацію, іноді до 14 разів. Високі концентрації нітратів виявлено у колодязях на територіях:
- Богодухівського району,
- Ізюмського району,
- Красноградського району,
- Чугуївського району,
- Харківського району.
Нітрати не впливають на смак, колір та інші якості води, які можна визначити за допомогою органів чуття людини. Їх неможливо позбутися кип'ятіння або очищення побутовими фільтрами.
"У цьому зв'язку нагадуємо, що воду з колодязів та природних джерел у жодному разі не можна використовувати для вигодовування немовлят, приготування їжі та задоволення питних потреб дітей до 3-х років. Нітрати, що містяться у воді навіть у межах допустимих норм, небезпечні для малолітніх дітей через особливості функціонування їх організму, який страждатиме від нестачі кисню навіть за відсутності видимих клінічних симптомів. Вода для немовлят і малолітніх дітей настільки ж важлива, як харчування. Тому батькам необхідно з великою відповідальністю ставитися до вибору питної води для малюків. Найкращий вибір – спеціальна фасована вода", - нагадують у лабцентрі.