Шостого березня 2023 року Дзержинський суд Харкова задовольнив клопотання Офісу Генпрокурора і ухвалив рішення про передачу російського пілота Максима Криштопа для обміну як військовополоненого.
Про це йдеться у ухвалі Дзержинського райсуду Харкова, яке опублікували в Єдиному держреєстрі судових рішень, передає "Суспільне Харків".
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
"Відповідно до листа Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та надано витримку з протоколу про прийняття рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення перебувають у полоні держави-агресора оборонців України", – йдеться у рішенні суду.
Підполковника третього бомбардувального авіаційного полку 105 змішаної авіаційної дивізії 6 армії військово-повітряних сил та протиповітряної оборони Західного військового округу РФ Максима Криштопа було засуджено до 12 років ув'язнення. Саме він, пілотуючи Су-34, скинув вісім авіабомб у районі телевежі у Харкові. Вирок було ухвалено на початку березня 2023 року.
"У вищезгаданому бойовому розпорядженні, серед іншого, були визначені координати мети радіотелевізійної станції, що передає, Харків, кількісний склад повітряних суден двох літаків Су-34, а також засоби ураження шістнадцять фугасних авіаційних бомб вагою 500 кг (ФАБ-500)... Надалі, будучи обізнаним з нормами міжнародного гуманітарного права, зокрема положеннями Женевських конвенцій, усвідомлюючи явну злочинність власних дій і бажаючи настання тяжких наслідків, злетів разом зі штурманом на літаку Су-34 бортовий номер 06, спільно з іншим літаком, з військового аерод. У напрямку України, близько 18 години перетнув державний кордон, і перебуваючи в повітряному просторі України о 18 годині 09 хвилин, зробив бомбардування РТПС Харків 8 авіаційними бомбами ФАБ-500 загальним тротиловим еквівалентом 2 тонни 400 кілограмів. За наслідками бомбардування телевізійна башта РТПС Харків отримала пошкодження металоконструкції, які значно знизили її несучу спроможність та унеможливлюють її подальшу безпечну експлуатацію, пошкоджено адміністративну будівлю станції, а також обладнання товариства з обмеженою відповідальність "лайфсел" на суму 433 965,31 гривень, обладнання приватного акціонерного товариства "Київстар" на суму 96 576,00 гривень та обладнання приватного акціонерного товариства "ПФ Україна" суму 591 124,15 гривень", - сказано у ухвалі суду.
За кілька хвилин літак був уражений військовослужбовцями Національної гвардії України, пілот катапультувався та був затриманий наступного дня, 7 березня.
Пілота за рішенням суду звільнять з-під варти та передадуть під нагляд представникам Головного управління розвідки Міністерства оборони України для організації та проведення його обміну як військовополоненого. Підполковник не заперечував свого обміну як військовополоненого.