Отримати компенсацію за втрачене житло – з позовом до Росії до Європейського суду з прав людини звернулася мешканка Харківщини Наталія Петрова. Її будинок у селі Коробочкине зруйновано внаслідок російських обстрілів.
Жінка вимагає компенсації у 70 тисяч доларів, передає Суспільне.
Останні оперативні новини Харкова у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
"Два прямі влучення"
Подружжя Петрових не було вдома в селі Коробочкіне протягом півроку — виїхало навесні через війну і лише в листопаді вперше поїхало подивитися, що залишилося від їхнього житла.
"Ми були тут, поки світло і газ були. Стріляли, але ми трималися, у сусідів ховалися у льоху. У нас теж є льох, але у них глибше - 13 людей там ховалися", - каже Наталя.
"Ми у квітні поїхали, бо вже не було можливості бути - "Гради", бомби скидали. Жах був. Ми з чоловіком, племінником та мамою поїхали. Брали сусідів - кого могли, вивезли", - згадує Наталія Петрова.
Два снаряди до будинку Петрових прилетіли 20 травня.
"Нам подзвонив сусід, сказав, що дома немає. Ми поїхали, тому залишилися живі — два прямі влучення. До війни було все добре: гарний двоповерховий будинок, повна чаша, удосконалювали будинок. У нас була зимова веранда з великими вікнами. У нас була велика зала. На другому поверсі була велика дитяча кімната для онуки та племінника", — згадує Наталя.
"Забирати нічого"
Подружжя напередодні війни розпочало ремонт у будинку, поставили новий газовий котел:
"Речі перевезли до маминої квартири, у цьому будинку робили ремонт, були інструменти".
Серед сміття від пожежі жінка знайшла листівки:
"Це листівки, які мені Гена писав до пологового будинку. А так забирати нічого".
Збитки через знищення будинку родина Петрових оцінила у 70 тисяч доларів, компенсації вимагатимуть від Росії. Наталія заповнила форму до Європейського суду з прав людини. Разом із юристом почали збирати документи.
"Юрист написав від нашого імені заяву до Російської Федерації про те, що вони тут наробили", - каже мешканка Коробочкіного.
Коли отримають реакцію з РФ і зберуть усі документи, подаватимуть їх до суду.
"Розумієте, тут справа не у відшкодуваннях, не в коштах. Я хочу справедливості. Нехай вони відповідають за все, що тут наробили в нашій країні", - каже Наталія Петрова.
Хто встигає поскаржитися до ЄСПЛ
Судитися з Європейським судом з прав людини можна, якщо через агресію Росії загинув, зник або потрапив у полон близький родич, у разі коли житло зруйноване через обстріл.
"До Європейського суду з прав людини потрібно звернутися протягом чотирьох місяців з дати порушення. Досить надіслати копії документів — копії свідоцтва про смерть, копія довідки про причину смерті, фото/відео руйнування, показання свідків, сюжети в медіа", — каже юрист Олександра Стешенко.
Щоб оформити позов, заявники мають чотири місяці з дати порушення.
"Російська Федерація має сплатити ці гроші, це особливо приємно, що це платить не наш народ своїми податками, не якісь донори, не інші держави допомагають. А Російську Федерацію змусити платити з їхнього бюджету", - каже юрист.
За її словами, з 16 вересня Росія офіційно припинила участь у Європейській конвенції з прав людини, тож оскаржити її дії після цієї дати у суді не можна. Стешенко каже, із позовами проти Росії звертатися можна і до українських судів.
"Можна звертатися до національних судів в Україні. ООН також розглядає порушення прав людини, вони не визначають розміри грошових компенсацій", - говорить Олександра Стешенко.